Dörtlü aşıyı mı yaptırmalısınız? Yoksa dokuzlu aşıyı mı beklemelisiniz?

HPV aşılarından dörtlü (kuadrivalan) olanı HPV 6,11, 16 ve 18’e karşı koruyucudur. Dokuzlu (nanovalan) aşı ise bu tiplere ek olarak 31, 33, 45, 52 ve 58 tiplerine karşı da koruma sağlıyor. Serviks (rahim ağzı) kanserlerinin %70’inin HPV 16 ve 18 nedeniyle meydana geldiğini dikkate alacak olursak, HPV ile karşılaşmayan kadınlara bu aşının uygulanması ile serviks kanserinde ciddi bir azalma (%70) beklemek mümkündür. Dokuzlu aşı, ek olarak 5 tipe karşı daha koruma sağladığından, riski %80 kadar azaltması beklenmektedir.

Dörtlü aşı 2006 yılında piyasaya çıktı. Sonraki yıllarda milyonlarca doz uygulandı ve hem etkin hem de güvenli olduğu gösterildi. Dokuzlu HPV aşısı da benzer şekilde güvenli ve etkindir. Sadece lokal aşı yeri reaksiyonları dokuzlu aşıda hafifçe daha yüksek olarak bildirilmiştir. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle (Şubat 2020) dokuzlu HPV aşısı Türkiye’de piyasada bulunmamaktadır.

Hastalarımız sıklıkla bize dörtlü aşıyı mı olmalı, yoksa dokuzlu aşının piyasaya girmesini mi beklemeli diye sormaktadır. HPV aşısı ne kadar erken yapılırsa, önleyici etkisi o kadar fazla olacaktır. Maalesef dokuzlu aşının ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı net olmadığından, erişkin hastalarımıza dörtlü aşıyı olmalarını tavsiye ediyorum. 11-12 yaşındaki küçük çocuklarda aşının piyasaya girmesi bir süre daha beklenebilir.

Konuyla ilgili veya başka konulardaki sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle,

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478