Kereviz seçimi nasıl olmalıdır? Kereviz nasıl temizlenir, ayıklanır?

İnsan vücudundaki su kaybını önleyen kerevizin faydaları saymakla bitmiyor. Pek çok bayanın kerevizin salatasını veya yemeğini yapmayı sevdiği kereviz, nasıl ayıklanır? Kereviz seçimi nasıl olmalıdır? İşte, kereviz adına dair bilmeniz gereken her şey…

Kereviz, şifalı bitkiler arasındadır. Kereviz içinde barındırdığı yükse antioksidan, vitamin ve mineraller ile sağlık deposu sağlamaktadır. Görünümü itibariyle kumlu ve kirli olan kereviz, zaman zaman bayanların ayıklamadan önce korkmalarına neden olabilir. Peki, sağlıklı deposu olan kereviz nasıl ayıklanır? Seçerken nelere dikkat edilir? İşte, kereviz seçimi ve temizliği…

KEREVİZ TEMİZLİĞİ VE SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Kereviz alırken saplarının diri ve yeşil olamamasına dikkat ediniz. Yanlara doğru ayrılmış kerevizlerden uzak durunuz. Taze ve sağlıklı kerevizin sapları sıkı olur ve yukarı doğru bakmaktadır. Yaprakları üzerinde sarı ya da kahverengi bulunan kerevizler hastalık geçirmiş kerevizlerdir.

Dikkat etmeniz sağlık açısından önemlidir. Kereviz alırken kerevizin gövdesine bastırın bu kerevizin diriliğini ve tazeliğini anlamanızı sağlayacaktır.

Yumuşak kerevizlerden ise sert olanları tercih etmelisiniz. Aldığınız kerevizlerin tohuma kaçmamış olmasına dikkat ediniz. Bunu kerevizlerin saplarını aralayarak merkezde bulunan dalları kontrol ederek kontrol edebilirsiniz.

Eğer gördüğünüz taze, körpe dallar yerine üzeri tohumlanmış dallar ise almayınız. Bu şekilde geçmiş kerevizler acı, nahoş bir tat verecektir. Kerevizimizi seçtikten sonra, sıra kerevizimizi temizleyerek yemeğe hazır hale getirme işlemine geçebiliriz.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478